Студентський клуб підтримання правопорядку “ОСН-Сапсан”

sapsan1Чільне місце у підтриманні правопорядку в гуртожитках, на вечорах відпочинку студентства нашого університету займає студентський клуб підтримання правопорядку “Сапсан”, якому восени 2010 року виповнилося 15 років. Клуб був створений на початку жовтня 1995 р. як студентський загін сприяння міліції. Необхідність існування такого загону була очевидною, бо ситуація з правопорядком в гуртожитках, як і по всій Україні була тоді дуже складною. З 25-ти осіб було сформовано групу, що тричі на тиждень займалася рукопашним боєм, фізичною підготовкою, стрільбою з малокаліберної зброї, скельним альпінізмом тощо. Вечорами сапсанівці проводили рейди по студентським гуртожиткам та навчальним корпусам.

sapsan2

Згодом загін став популярним серед студентства і для того, щоб прийняти усіх бажаючих, на його базі було утворено спортивний клуб “Сапсан”, який нараховував вже близько ста осіб. Його члени не тільки займалися фізичною підготовкою і підтриманням правопорядку в гуртожитках та на вечорах відпочинку, а й усебічно працювали над самоудосконаленням, ходили у багатоденні походи, купалися взимку у рр. Смотрич та Дністер, брали участь у міських змаганнях з рукопашного бою тощо. Про діяльність «Сапсану» писали навіть столичні “Киевские ведомости”. Але справді по-новому клуб став жити після того, як у грудні 1998 року вийшов наказ Президента України “Про утворення органів самоорганізації населення (ОСН), а у лютому 1999 року міська рада Кам`янця-Подільського постановила утворити подібні загони на підприємствах та у навчальних закладах міста. Маючи таку вагому юридичну основу у керівництва «Сапсану» відкрилось нове дихання. Був розроблений статут клубу, а начальником міського відділу УМВС України у Хмельницької області його членам видані типові посвідчення. Відповідно до нової юридичної бази сапсанівці отримали додаткові права.

sapsan3Сьогодні сапсанівці мають свої форму, шеврон, нашивку та інші відзнаки. Клуб має власний прапор. Розроблено знак для кращих сапсанівців, які протягом трьох років є членами клубу, мають відмінні показники у фізичному розвитку та навчанні, шляхетну поведінку, активну громадську позицію. Цей знак виготовлено з білого металу у формі меча на фоні сонячних променів. Він має назву “Ескалібур” (саме таку назву мав магічний меч у самого шляхетного з королів, легендарного миротворця – короля Артура) і носиться з лівого боку на грудях. Така зовнішня атрибутика є додатковим стимулом у вихованні справжніх людських якостей сапсанівця.

sapsan4Сапсанівці неодноразово займали призові місця та отримали більше сотні дипломів у міських, обласних та всеукраїнських змаганнях з рукопашного бою, самбо, карате, вільної боротьби та ін. видів спорту. Штаб клубу неодноразово виступав організатором відкритих міських змагань з рукопашного бою, в яких брали участь клуби зі всієї України.

У 2000 році за успіхи у підтриманні правопорядку у гуртожитках начальник міського відділу МВС України у Хмельницькій області нагородив “Сапсан” дипломом, а командира клубу Бучацького Мирослава – іменним наручним годинником. За допомогу у підтриманні правопорядку під час проведення різноманітних молодіжних акцій у місті, клуб неодноразово відзначався грамотами міськвиконкому та міського відділу юстиції.

У 2004 р. “Сапсан” на організованому обласною державною адміністрацією Хмельниччини та обласним науково-методичним центром культури і мистецтва конкурсі «Подільський Оскар» визнано одним із кращих молодіжних проектів області. У 2006 р. у тому ж конкурсі він визнаний одним із кращих і дієвих органів студентського самоврядування області.

sapsan5За п’ятнадцять років десятки сапсанівців були нагороджені різноманітними відзнаками. У 2005 році до 10-річчя клубу «Сапсан» ректор університету професор Завальнюк О.М. отримав відзнаку МВС України «За заслуги». У листопаді 2008 року за вагомий внесок у розбудову органів підтримання правопорядку та успіхи у правовиховній роботі Міністр Юстиції України нагородив незмінного куратора клубу «Сапсан» проректора з виховної роботи Заводовського А. А. Почесною відзнакою Міністерства Юстиції України «За заслуги». Сьогодні командиром клубу є студент ІІІ курсу історичного факультету Сергій Бабій.