Про результати діяльності факультетів університету з організації міжнародного співробітництва у 2007

У 2007 році колективом університету велася інтенсивна робота з подальшого вдосконалення міжнародної співпраці. Вона здійснювалась насамперед у відповідності до закону України «Про Вищу освіту», вимог Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства освіти і науки України та ректора університету. Згідно цієї правової бази міжнародна співпраця університету носила різноплановий, багатовекторний характер і зосереджувалась на таких пріоритетних напрямах, як використання зарубіжного досвіду у поглибленні змісту та якості навчально-виховного процесу, особливо в галузі реалізації вимог Болонського процесу; участь в міжнародних проектах, співпраця з іноземними партнерами в рамках чинних угод, мобільність науково-педагогічних працівників та студентів університету, прийом іноземних делегацій та фахівців. Значний обсяг роботи було проведено у контексті державних програм «Популяризація європейського вибору України» та «Поглиблення співпраці із зарубіжним українством». Більш чіткими і виваженими були кроки організаційно-правового характеру. Насамперед зверталася увага на те, щоб міжнародна співпраця була в полі зору деканатів, кафедр, наукових структур університету. Питання «Стан міжнародного співробітництва та заходи щодо його подальшого поглиблення» було розглянуто вченою радою (протокол за №3 від 05.04.2007р.), ухвала якої зобов’язала колектив університету виробити чітку систему організації міжнародної співпраці у ланці факультет – кафедра. Для інтенсифікації цієї роботи, її показники включені до переліку рейтингових оцінок структурних підрозділів.

Продовженням кроків щодо вдосконалення міжнародної співпраці було засідання ректорату університету 21.06.2007р., на якому розглянуто питання про участь кафедр у здобутті ґрантів міжнародних організацій і фондів. Відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України щодо організації міжнародної співпраці, наказом ректора університету визначено порядок здійснення заходів міжнародної співпраці, затверджено рекомендації щодо міжнародних відряджень, посилено вимогливість до їх підготовки, а головне – реалізації наслідків відряджень. Введено за правило обов’язково обґрунтовувати причини відряджень та звітувати про впровадження їх результатів. Посилилась увага до цього питання з боку вчених рад факультетів та засідань кафедр, на яких обов’язковими стали звіти науково-педагогічних працівників про результати міжнародних відряджень.

Міжнародним визнанням авторитету Кам’янець-Подільського державного університету стало прийняття його у квітні 2007 року в Євразійську асоціацію університетів. Крім того, університет отримав пропозицію від Варшавського університету стати в числі інших вишів засновником Консорціуму університетів Західної України та Варшавського університету. Підготовлено документи до вступу в Інтернаціональну асоціацію європейських університетів з центром у Парижі. Це дало змогу відпрацювати схему організації міжнародної співраці, основою якої є проведення спільних наукових і науково-технічних досліджень; міжнародних наукових та науково-технічних конференцій, симпозіумів, конгресів, семінарів, «круглих столів» тощо. Університет активніше бере участь у міжнародних освітніх і наукових програмах, програмах двостороннього та багатостороннього обміну студентами, аспірантами, науково-педагогічними і науковими працівниками. Крім того, здійснювались відрядження за кордон науково-педагогічних кадрів для викладацької та наукової роботи на основі прямих договорів університету із зарубіжними вищими навчальними закладами та отриманих грантів. Міжнародні зв’язки стали органічною частиною навчально-виховного процесу. У контексті Болонського процесу в університеті продовжував діяти міжнародний лекторій з вивчення зарубіжного досвіду у сфері освіти і виховання. У 2007 році перед викладачами університету виступили колишній директор інституту «Полонікум» доктор Піотр Гарнцарек (Варшавський університет, Республіка Польща), колишній посол Республіки Польща в Україні доктор Єжи Козакевич (Варшавський університет), доктор Казімєж Вуйціцкі (Варшавський університет); проректор зі співпраці з закордоном Варшавського університету: Войцех Тегельський, директор Центру Східної Європи цього ж університету Ян Маліцкі; професори-природознавці з Республіки Польща: Войцех Новаковський (Підляська академія), Уршула Вісконська (Польська академія наук), Павло Ящук (Вєйська господарська школа), Радослав Коріх (Гданський університет); французькі працівники освіти з округу Леон: Патрісія Бержірон, Жізель Мустафа, Анн Шану, Елен Дешарм, Бернадет і Мішель Роше. Перед студентами університету виступали іспанські студенти, учасники волонтерського руху. Університет тісно співпрацює з однією з міжнародних інституцій в Україні — програмою TESOL.

Стабільними стали зв’язки університету з іноземними організаціями в Україні (Гете-Інститут, Німецька академічна служба (ДААД), програма ім. Фулбрайта, Британська Рада). У 2007 році значне місце у діяльності університету посідала робота з інформування громадськості щодо Європейської інтеграції України. Відповідно до наказу ректора це питання знайшло відображення в 41 навчальному курсі. У науковій бібліотеці університету, бібліотеках історичного, педагогічного, природничого, економічного факультетів, факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології відкриті інформаційні виставки літератури. В університетській газеті «Студентський меридіан» у 2007 році опубліковано 7 тематичних сторінок під рубрикою: «Університет і світ: європейський вибір України». Важливою у діяльності колективу університету стала розбудова наукового співробітництва. Основою його стали насамперед міжнародні наукові конференції, які у 2007 році відбулися з різноманітних питань і проблем. Так, з 16-18 травня в університеті проходила ІІ Міжнародна студентська науково-практична конференція «Національно-культурний аспект вивчення україністики і полоністики», на яку було заявлено 91 доповідь, в тому числі з зарубіжних навчальних закладів: Варшавського університету – 4, Люблінського університету Марії Кюрі-Складовської – 8, Торуньського університету ім. Миколая Коперніка – 2, Вищої державної школи професійної ім. Яна Гродка у м. Санок – 10, Вищої державної східноєвропейської школи у м. Перемишль – 11, Санкт-Петербурзького державного університету – 2, Тираспольського університету – 4. 14-17 травня 2007р. відбулась міжнародна науково-практична конференція «Інформатизація освіти України: європейський вимір», у якій брали участь представники з Європи та України. Зміцненню наукових зв’язків університету сприяла проведена у травні 2007 року спільно з Українським історичним товариством ім. М.Грушевського (США), яким керує знаний історик професор Любомир Винар, міжнародна науково-практична конференція «Михайло Грушевський і Поділля (до 140-річчя видатного вченого)».

Вже другий рік поспіль в університеті проходить студентська науково-практична конференція «Національно-культурний аспект вивчення полоністики і україністики». У травні 2007р. в її роботі взяли участь студенти-україністи з міст Тирасполя (Молдова), Санока, Перемишля, Любліна, Варшави (Польща). За результатами цієї конференції започатковано щорічник студентських наукових праць. Участь в організації співпраці з зарубіжним українством введена до розділу перспективного плану міжнародної співпраці університету та рейтингових оцінок факультетів. З 4 по 5 червня 2007 року в Кам’янець-Подільському державному університеті за сприяння представництва НАТО в Україні відбулася міжнародна конференція «Застосування фітотехнологій для очищення забруднень індустрії, сільськогосподарських і водних ресурсів» за участю 41 науковця, в тому числі 24 – з зарубіжних країн: Італії, США, Чехії, Канади, Польщі, Ізраїлю, Узбекистану, Казахстану, Молдови, Болгарії, Білорусі, Словаччини, Румунії. Найчисельнішими були делегації США і Білорусі. Учасники конференції представляли найбільш відомі центри, які займаються проблемою захисту навколишнього середовища, зокрема, Інститут органічної хімії і біохімії (Республіка Чехія), Університет Парми (Італія), лабораторія екології річок і саванни університету Південної Каліфорнії (США), Центральний дослідницький інститут для комплексного використання водних ресурсів Міністерства природних ресурсів і захисту навколишнього середовища (Білорусь), Інститут рослинної біології і біотехнології (Казахстан), геолабораторія інституту геології і сейсмології (Молдова), Національний інститут дослідження, розвитку і захисту навколишнього середовища (Румунія), Інститут рослинної біології і біотехнології (Казахстан), Фундація фітотехнологіії (Словаччина) тощо. З 1 по 7 липня 2007р. в університеті відбулася «VІ Міжнародна Алгебраїчна конференція в Україні».

Її ініціатором виступила кафедра алгебри і математичного аналізу фізико-математичного факультету Кам’янець-Подільського державного університету. Співорганізаторами цього міжнародного заходу виступили також Інститут математики НАН України та Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. В конференції взяли участь понад 200 вчених, із них 46 докторів, 28 кандидатів фізико-математичних наук, академіки Академії наук Молдови (2), Угорщини (1), НАН України (2). 30 зарубіжних учасників представляли 19 країн світу: Австралію, Англію, Білорусь, Бразилію, Іспанію, Іран, Індію, Італію, Кувейт, Канаду, Латвію, Литву, Молдову, Німеччину, Португалію, Польщу, Росію, США, Угорщину, Чехію. І числі вишів, учасників конференції були університет Колібрі (Португалія), університет Нью-Кастла (Великобританія), університет Сан-Пауло (Бразилія), університет Мірча (Іспанія), університет Будапешту, Національний університет Лос-Анжелес (США) тощо. Підсумком конференції став збірник наукових праць обсягом 6 друкованих аркушів. В цілому конференція пройшла організовано, що сприяло гарячим дискусіям і обміну думками. На цій обставині наголошували на підсумковому засіданні як зарубіжні так і іногородні учасники. 27-29 вересня 2007 р. відбулась міжнародна конференція «Україна і Велике Князівство Литовське: політика, економіка, міжнаціональні і соціокультурні відносини в загальноєвропейському вимірі» за участю науковців з Росії (В. Назаров, Д.Малов), Франції (А.Берілович), Великої Британії (М.Перрі), Литви (Л.Степановичене) та України. 28-29 вересня 2007 року в університеті проведено ІІ міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні питання корекційної педагогіки і психології», у якій взяли участь понад 160 науковців і педагогів-практиків з 16 областей України, Автономної Республіки Крим, а також фахівців з Білорусії, Словаччини, Канади. За результатами конференції було видано збірник наукових праць, який входить до переліку видань, зареєстрованих ВАК України як фаховий. Всього було надруковано більше 140 наукових праць загальним обсягом 52,5 друкованих аркушів. У збірнику були надруковані праці фахівців з Польщі, Словаччини, Білорусії, Російської Федерації, Молдови, Румунії та України. 9 жовтня 2007р. відбувся міжнародний семінар «Законодавчі документи з охорони біорізноманіття та лісових екосистем», в роботі якого брали участь науковці з Росії, а 9-10 жовтня 2007р. — «Влада і престиж в уявленнях і повсякденних практиках у середньовічній і ранньомодерній Європі» за участю науковців з Польщі (М. Бартицький, З. Кога, Р. Щигель, П. Юсяк). 25-26 жовтня 2007р – ІІ Міжнародна науково-практична конференція „Мова, культура і соціум у гуманітарній парадигмі”. З 1 жовтня по 1 листопада 2007 р. в університеті тривала міжнародна Інтернет-конференція «Дидактика фізики і підручники фізики в умовах формування європейського простору вищої освіти», в якій взяли участь викладачі класичних та педагогічних університетів, педагогічних інститутів та інших навчальних закладів України, науковці інститутів НАН України, РАО Росії, Болгарії, Словаччини. Прийнято ухвалу видати збірник наукових праць за результатами роботи конференції. Подією наукового життя студентства університету стала проведена 9-10 листопада 2007р. VI міжнародна студентська конференція «Молодь і виклики ХХІ ст.», у якій взяли участь 64 учасники, в тому числі представники Німеччини, Польщі, Росії, Молдови. 15-16 листопада 2007 р. відбулась міжнародна науково-практична конференція «Досвід співпраці державних, недержавних та муніципальних організацій у вирішенні питань захисту дітей», в якій взяло участь 90 учасників, з них 45 гостей з 9 регіонів України, 5 – з інших країн (Польщі, Росії, Литви, США, Білорусі). За результатами конференції готується до друку збірник праць.

18 грудня 2007 р. успішно проведено міжнародний семінар «Охорона біорізноманіття в недержавних лісах Кам’янецького Придністров’я» за участю науковців з Нідерландів. Надзвичайно емоційно й змістовно було організовано в університеті відзначення Дня Європи з 14 по 19 травня 2007 року. За цей час було проведено близько двох десятків різноманітних заходів, які сприяли популяризації європейської культури серед студентської молоді та громадськості міста. В 2007 році значна увага в галузі міжнародної співпраці університету надавалася організації зв’язків із зарубіжним українством. Так, більш ніж 30 студентів з українського відділення Вищої державної східноєвропейської школи м. Перемишль та Вищої державної професійної школи м. Санок (Республіка Польща) побували в університеті на мовному стажуванні. Протягом 10 днів вони відвідували лекції, практичні заняття, музеї, зустрічалися зі студентською молоддю. В свою чергу, близько 30 студентів нашого університету пройшли мовну практику у містах Варшава, Перемишль, Санок (Республіка Польща). Упродовж року серед студентів університету пройшла акція: «Подаруй українську книжку», за результатами якої вищим школам у містах Саноку та Перемишлі для поповнення бібліотек було передано близько 300 українських книг. Найактивніше розвивалися зарубіжні контакти у сфері науки. Збільшилась кількість викладачів, які відряджались за кордон з метою наукової роботи з 20 у 2006 році до 25 у 2007 році; з 24 до 45, які виступали на зарубіжних наукових конференціях, симпозіумах, семінарах. У 2007 році за кордоном вченими університету було опубліковано 7 монографій та навчальних посібників. Про плідність наукової співпраці засвідчує те, що в цілому за кордоном науковцями університету здійснено 88 публікацій: 57 на конференціях і в збірниках і 31 у зарубіжних фахових виданнях.

Тісна співпраця учених-фізиків університету налагодилася з колегами АН Молдови. Досить інтенсивно здійснювалися контакти у сфері природоохоронної діяльності. Досягнуто попередніх домовленостей з Академією Підляською в Шедельце, Гданським університетом, Варшавською Академією Рольничою (Республіка Польща). У цьому контексті організовано було спільні наукові пошуки із Швейцарським товариством натуралістів, Італійською асоціацією національних парків. Продовжилася співпраця з посольством Нідерландів у проекті «Охорона біорізноманіття в недержавних лісах Хмельницького Придністров’я».

У рамках цього проекту науковцями М.Д. Матвєєвим, Л.Г. Люблінською, Т.О. Тарасенком, В.А. Колодій проведено інвентаризацію недержавних лісів, обстежено стан лісостанів, вивчено особливості поширення типових рідкісних видів флори і фауни. Видано буклет, методичну розробку-путівник, календар. У рамках виконання спільного канадсько-українського проекту при підтримці посольства Канади в Україні проведено ряд досліджень на тему: «Психологічні основи реалізації ґендерного підходу у процесі управління вищими навчальними закладами», за результатами яких розробляється навчальний посібник. Ученими-психологами налагоджено ділові зв’язки з факультетом психології Московського державного університету, з кафедрою психології Академії Педагогічної м. Кракова, Міжнародним товариством «Кататимного переживання образів імагінативних методів психотерапії і психології» (організатор Обухов Я.Л., м. Москва). У цілому університетські науковці цього року взяли участь у роботі 30 міжнародних організацій, програм, фондів, проти 21 у 2006 році: з природоохоронного напряму – 4, біології – 4, філології – 7, мистецтва – 2, історії – 1 та ін. (Додаток 4). У цьому контексті ректоратом, деканатами спрямовувались зусилля на розширення наукових та інших контактів студентської молоді. У 2007 році 369 студентів взяли участь у міжнародних студентських конференціях, симпозіумах, творчих конкурсах, спортивних змаганнях. Ними здобуто 17 міжнародних дипломів, 24 медалі. Варто зазначити, що продовжувалась співпраця у сфері студентського обміну. Сталими стали обміни між студентами нашого університету та Краківської Педагогічної Академії, Інституту мистецтв ім. Матейка в організації художніх пленерів. За їх результатами у картинній галереї м. Кам’янця-Подільського в листопаді 2007 року була проведена виставка кращих художніх робіт.

Більше 30 студентів, наприклад, побувало на мовному стажуванні: літні школи, короткотермінові курси та педпрактики. Заплановано у 2008 році проведення спеціальних практик за кордоном для студентів таких факультетів: природничого, історичного, корекційної та соціальної педагогіки і психології. В цілому кількість викладачів, студентів, науковців, які побували за кордоном 2007 року збільшилася порівняно з 2006 роком з 128 до 168 чоловік. Якщо у 2006 році вони побували у 15 країнах, то у 2007 році – в 25. Інтенсивно вівся прийом іноземних фахівців в університеті. Вони брали участь в наукових конференціях, спільних дослідженнях, вели лекційні курси, виступали в лекторіях.

За 2007 рік в університеті побувало 204 іноземних представника з 29 країн світу. Найбільше з Республіки Польща та Російської Федерації (Додаток 5). Наслідки міжнародної співпраці у 2007 році засвідчують, що зарубіжні контакти університету виступають вагомим чинником вдосконалення процесу навчання і виховання, популяризації європейського вибору України та росту іміджу України як надійної держави в очах іноземної громадськості.