Про результати діяльності факультетів університету з міжнародного співробітництва у 2008 році

Міжнародна діяльність Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка організовувалась відповідно до чинного законодавства та вимог МОН України, викладених у рішеннях колегій та інструктивно-методичних листах. Ці питання було винесено на обговорення вченої ради університету у грудні 2008 року, відповідно до рішень якої наказом ректора визначені конкретні завдання з удосконалення цього напряму роботи. Питання організації міжнародної співпраці виділено в загальноуніверситетських планах діяльності факультетів і кафедр. Стан міжнародної співпраці на кафедрах та факультетах враховується в рейтинговому оцінюванні. Для впорядкування та контролю за міжнародними відрядженнями розроблені рекомендації, відповідно до яких на всі відрядження оформлюються технічні завдання, вивчається їх доцільність та результативність. Ці питання заплановано вивчити на засіданні ректорату у першій половині 2009 року.

Міжнародна діяльність університету велася за такими основними напрямами:

  • виконання державних програм, зокрема інформування громадськості про євроатлантичний вибір України та співпраці з закордонним українством;
  • налагодження співпраці з зарубіжними організаціями, установами, фондами;
  • здійснення грантової політики;
  • проведення міжнародних конференцій, симпозіумів, круглих столів;
  • наукове стажування;
  • обмін викладачами та студентами;
  • мовна практика та діяльність літніх шкіл;
  • участь у заходах міжнародного характеру – фестивалях, конкурсах, виставках, спортивних змаганнях тощо;
  • організація роботи наукових міжнародних центрів та спільних збірників наукових праць із зарубіжними установами та організаціями.

У 2008 році провелася діяльність з організації інформування студентства та населення регіону про євроатлантичний вибір України. З цією метою доповнено 41 навчальний курс. Це особливо стосується загальноуніверситетських предметів гуманітарного спрямування. Продовжувалося розміщення матеріалів під відповідними рубриками у газеті «Студентський меридіан». Переглянута і наповнена веб-сторінка на університетському сайті. Викладач університету Кобильник В.В. взяв участь у конкурсі наукових праць студентів, аспірантів та молодих науковців «Європейська та євроатлантична інтеграція і транскордонне співробітництво», який відбувся у м. Луцьк на базі Волинського національного університету ім. Л. Українки.

Велася необхідна робота із зарубіжним українством. В університеті відповідно до двосторонніх угод проходили мовну практику у лютому місяці студенти-україністи Вищої Державної Професійної Школи ім. Яна Гродка (м. Санок) та з 29 вересня по 11 жовтня – студенти-україністи Державної Східноєвропейської Школи (м. Перемишль). Вони прослухали курс лекцій з сучасної української мови та літератури, для них було організовано практикум української мови, де вивчалися стилістика, діалектологія, мова ЗМІ. Вони відвідали лабораторію етнології, брали участь у різних університетських заходах. В університеті була проведена акція «Подаруй українську книжку».

Проведено низку заходів у рамках відзначення Дня Європи в Україні. Зокрема 15 травня 2008 року в Кам’янець-Подільському національному університеті відбулася презентація заходів на природничому факультету. В ході презентації студенти організували перегляд відеофільмів про національні парки Європи. За ініціативи наукових ботанічних, зоологічних, екологічних гуртків пройшли круглі столи на тему: «Європейський червоний список фауни і флори». Студентська рада факультету розглядала тези виступу студентки 4 курсу спеціальності екологія Ольги Хамардюк для участі в міжнародній конференції студентів-учасників руху «За екологічно чисту Європу», що відбулася у Швеції. Завершилася презентація проведенням у академічних групах вікторин, конкурсів стінгазет та бесід.

14 травня 2008 року в рамках відзначення Дня Європи в університеті презентувався факультет української філології та журналістики. На цьому факультеті перші лекції розпочалися з бесіди «Що я знаю про Європу». Найбільшу активність проявили в цій вікторині студенти I курсу. Куратори II-x курсів провели лекції «Європа в Україні і Україна в Європі». Для студентів IV курсу був проведений відкритий урок «Роль Європейського Cоюзу в сучасному світі та інтеграції України». В рамках його студенти знайомилися з добіркою наявної літератури у науковій бібліотеці, прослуховували аудіозаписи, дивилися відеофільми. Студенти III курсу читали і захищали реферати «Співпраця України з Європейським Cоюзом». На V курсі був проведений семінар «Чи є демократія України європейською?». Заявлена тематика була настільки гострою і дискусійною, що обговорення запропонованих проблем вийшли за рамки відведених академічних годин.

16 травня в рамках відзначення Дня Європи в Україні завершився дводенний українсько-польський теоретичний семінар «Методологічні проблеми гуманітарних досліджень». Його учасниками стало більше 50 провідних фахівців. Україну представляли вчені з Кам’янця-Подільського, Києва, Тернополя, Івано-Франківська, Харкова, Черкас. Польську сторону – з міст Варшави, Лодзь, Каліш, Кєльце. Дискусії фокусувалися навколо гострих проблем сучасної науки. Леся Генералюк з Києва торкнулася питання міждисциплінарних досліджень в українській гуманітарній науці; Юзеф Косецькі з Варшави – проблем демографічних загроз слов’янським народам; Поліна Шулик з Кам’янця-Подільського торкнулася проблеми вивчення класичних текстів; Барбара Домбровська з Кєльц ділилася роздумами навколо проблеми «Лібералізація як нова форма літературного відображення»; Гжегож Дробик з Кєльц виступив з проблемою «Демографічні загрози польському народу»; Ігор Козлік з Івано-Франківська досліджував методологію і літературознавство. За два дні праці учасники методологічного семінару заслухали 20 доповідей і 16 повідомлень. За наслідками роботи цього методологічного семінару друкується збірник наукових праць.

Кам’янець-Подільський національний університет з 27 по 29 лютого 2008 року взяв участь в одинадцятій міжнародній виставці навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2008», яка проходила в Київському палаці дітей та юнацтва. На виставці було представлено більше 50 наукових збірників наукових праць, магістерських та дипломних робіт. Для учасників виставки був проведений семінар з методики реставрації творів мистецтва, психологічний тренінг «Комунікативна компетентність викладача». В офіційному каталозі виставки в короткому анонсі про здобутки університету підкреслювалося, що університет прийнято до Євразійської Асоціації університетів, отримав низку міжнародних відзнак. Зокрема, таких як «Нагорода тисячоліття», «Лаври слави», «Європейська якість», Почесний диплом «Краще підприємство України» тощо. Цю виставку побачило близько 10 тис. відвідувачів. За участь у виставці Кам’янець-Подільський національний університет був нагороджений дипломом. Крім цього, отримано ще 3 адресних дипломи за підписами Міністра освіти і науки України Івана Вакарчука, президента АПН Василя Кременя. У 2008 році в університеті продовжував діяти Міжнародний лекторій. Так, у квітні місяці перед викладачами, студентами університету виступав Радник Посольства Російської Федерації в Україні Тюлягін Святослав Петрович. Одночасно з цим від імені Російського Посольства подарував до наукової бібліотеки університету близько 500 примірників навчальної, художньої, енциклопедичної літератури.

У травні виступив перед студентами та викладачами американський поет, прозаїк, професор Коледжу Вайверлі штату Айова Пол М. Хедінг. У книзі відгуків гостей університету він зробив такий запис: «Висловлюю особливу подяку проректору, викладачам та працівникам Кам’янець-Подільського національного університету. Я дуже вдячний Вам за такий теплий прийом, екскурсію університетом та безцінні побажання. Я сподіваюсь підтримувати зв’язок з такою гордою та самодостатньою установою, яка надає її студентам та нації прекрасну освіту для 21 століття». У червні університет відвідала Другий Секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Ангеліна Міндель. Ізраїльський дипломат познайомила викладачів університету з особливостями побудови вищої освіти у її державі та від імені Посольства подарувала бібліотеці університету більше 100 книг.

Через двосторонні угоди залучаються викладачі іноземних вузів для читання лекційних курсів. З 13 по 22 квітня в університеті прочитав лекції доктор Томас Баєрс – директор Гуманітарного інституту Луізвільського універистету штату Кентуккі, США. Він стажувався в університеті за направленням програми ім. Фулбрайта. За цей час ним було прочитано 12 лекцій і проведено 6 колоквіумів з демонстрацією навчальних і художніх фільмів для студентів І – ІV курсів та магістрантів університету. Курс його лекцій був пов’язаний з проблемою постмодернізму в мистецтві та кіно США. Основними темами лекцій були: «Історія терміну постмодернізм. Художній світ постмодернізму», «Людина у творах постмодернізму», «Постмодернізм і кіно», «Три типи постмодернізму: постмодернізм п’єси, протистояння та антипостмодернізм», «Фільми, які пояснюють різні типи постмодернізму», «Американські письменники ХІХ століття: Енн Бредстріт, Бенджамін Франклін, Ральф В. Емерсон і Генрі Адамс» тощо. Лекції та колоквіуми викликали великий інтерес у студентів та науково-педагогічних працівників кафедр. Більша частина лекцій за згоди лектора була записана на аудіоносії. 26 вересня 2008 року в університеті побували науковці із Сполучених Штатів Америки: Роджер Каменец – професор університету Луїзіани, викладач історії англійської літератури, поет, прозаїк та Йоханан Петровський-Штерн – професор Південно-Західного університету міста Чикаго. Вони прочитали лекції з проблем української літератури “Розстріляного Відродження” 20-х років. Після лекцій відбулася прес-конференція для студентів, які вивчають журналістику. 25-28 березня на кафедрі німецької мови та природничому факультеті прочитав курс лекцій «Національні парки Німеччини», «Екологічна освіта»,» «Захист навколишнього середовища в Німеччині» німецький викладач гімназії «Ludwig-Marum-Gymnasium» міста Пфінцтале (ФРН) Тобіас Зауер. Він організував майстер-клас для викладачів-германістів на тему „Deutsche und ukrainische Kultur: Deutsche in der Ukraine und die Ukrainer in Deutschland“ („Німецька та українська культура: німці на Україні та українці у Німеччині“). Ці проблеми він розкривав у контексті оголошеного Єврокомісією 2008 року „Роком діалогу культур“. У лютому та квітні лекції з географії та геології на природничому факультеті прочитав доктор Варшавського університету Кшиштоф Юзвяк. У жовтні 2008 року для студентів-полоністів та журналістів читав лекції професор Ягеллонського університету доктор Матей Міжеєвський.

У звітному році зросла інтенсивність зарубіжних відряджень фахівців та студентів. За кордоном побувало 254 особи проти 168 у 2007 році. Майже удвічі зросла кількість науковців, які відвідали конференції, з’їзди, симпозіуми, здійснювали наукове стажування, брали участь у спортивних змаганнях. Виросло число проектів та грантів, які виконувалися науково-педагогічними працівниками університету. Якщо таких у 2007 році було 30, то у 2008 році – 40. Вони мають різновекторне спрямування: філологія, історія, журналістика, мистецтво, педагогіка, соціологія, охоплюють наукову, освітню діяльність, передбачають наукове стажування, зміцнення матеріальної бази університету. Інтенсивно також ведуться студентські міжнародні зв’язки. 70 студентів у 2008 році побували у зарубіжних відрядженнях на навчанні в аспірантурі, повному, частковому курсах навчання, мовних курсах, на мистецьких пленерах. Так, у вересні 2008 року 12 студентів-полоністів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка проходили педагогічну практику в початковій школі № 2 ім. Євгенії Кінче м. Санок (Республіка Польща). Вони відвідали 14 уроків польської мови, 7 — англійської, брали участь в майстер-класі місцевого гончара. Метою практики було засвоєння особистісно-орієнтованих технологій навчання, спрямованих на оволодіння всіма аспектами рідної мови — читанням, розумінням на слух, письмом, говорінням. Крім традиційних уроків, вони знайомилися з великою кількістю наочності і наявними ігровими вправами та підручниками. Взяли також участь в обговоренні інтегрованого уроку, який проводили вчителі школи. Двоє студентів університету — Ольга Буймістер і Олена Івасюк — самостійно провели 10 уроків в 4-му класі. Ці уроки були добре оцінені вчителями польської школи. Студенти побували в театрі міста Жешув, відвідали концерт класичної духовної музики, музей ікон та музей відомого художника Бексінського. Для студентів організував прийом бургомістр міста Санока Войцех Блєхарчик. З 12 до 26 жовтня 2008 року 20 студентів-полоністів університету з викладачем Чайкою А.Р. проходили мовну практику у Державній Східно-Європейській Вищій школі, м. Перемишль (Республіка Польща). Вони відвідали близько 30 занять, брали участь у колоквіумах. Мали зустріч в Українській діаспорі міста Перемишля, побували на екскурсії в місті Краків.

Вже четвертий рік студенти другого курсу мистецьких спеціальностей проходять пленерну практику в Польщі, у місті Кракові. Запрошення ініцію­вав Інститут мистецтв Краківської педагогічної академії імені Комісії Національної освіти, ректор академії професор Генрік Жалінський, керівник міжнародного відділу магістр Ян Калужний, а також професор живопи­су Петро Яргуш. За результатами пленеру в Кам’янець-Подільській міській галереї відкрилася виставка художніх робіт, на якій представлено близько 150 полотен. Живописність та своєрідні риси звучать в образотворчих пошуках кожного із студентів. Тут змальовані старовинні пам’ятки архітектури, широка і спокійна Вісла, центр Старого Кракова, люди на вулицях, традиційний міський пейзаж, мальовничі крамниці, екзотичні вузькі вулички, затишні куточки польського краєвиду. Композиції, представлені на виставці, демонструють ріст професійного рівня у порівнянні з роботами, створеними на початку навчання. Особливо захоплюють майстерно виконані акварельні композиції студентів О.Хаєцького, О.Косінської, Н.Гневуш, А.Сушарник, О. Ремарчук, М. Христенок та ін. Кожна творча композиція студентів, представлена на виставці, – мов квітка у великому букеті, який вони дарують рідному університету на знак вдячності за можливість отримувати в його стінах вищу художню освіту і вдосконалювати власні таланти і здібності.

Відкриттям масштабної живописної експозиції у міській Картинній галереї Кам’янця-Подільського студенти художніх спеціальностей вшанували урочисту дату в історії «Alma Mater», 90-річчя Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

З 28 березня по 3 квітня 2008 року в м. Брюсселі (Бельгія) перебувала у відрядженні студентка 4 курсу природничого факультету спеціальності «Екологія та охорона навколишнього природного середовища» Ольга Хамардюк. Вона виборола грант і єдина від країн СНД була запрошена в робочу групу Комісії Сталого Розвитку з підготовки до 16 сесії ООН. Одночасно з нею в засіданні Всеєвропейського молодіжного мітингу брали участь представники Німеччини, Албанії, Швеції, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Іспанії, Бразилії, США. Вони обговорювали різні питання та проекти в робочих групах: сільське господарство; посуха і опустелювання; проблеми Африки; сільський розвиток; вода і санітарія. Ольга Хамардюк була обрана до молодіжної ради, завданням якої став збір і коригування матеріалів для розгляду на засіданні Комісії Сталого Розвитку сесії ООН, отримала запрошення взяти участь у роботі 16 сесії ООН в рамках Комісії Сталого Розвитку. Проживаючи в гуртожитку для молоді «Європейська генерація», мала змогу спілкуватись зі своїми ровесниками, обговорювати різні проблеми, брала участь в прес-конференціях та різноманітних молодіжних заходах.

У звітному році інтенсивно вівся прийом іноземних фахівців в університеті. За цей час університет відвідали 63 делегації, до складу яких загалом входило 636 особи, проти 204 осіб у 2007 році. Левова частка цих контактів припадає на міжнародні наукові конференції, симпозіуми та круглі столи. Їх в університеті протягом 2008 року проведено 12:

  • Міжнародна науково-практична конференція «Україна в ХХІ ст.: проблеми та перспективи соціально-економічного розвитку» (17-18 квітня 2008 року);
  • Міжнародний теоретичний семінар «Методологічні проблеми гуманітарних досліджень» (14-17 травня 2008 року);
  • Міжнародна науково-практична конференція «Інформатизація освіти України: європейський вимір» (14-17 травня 2008 року);
  • Міжнародна наукова інтернет-конференція «Інновації в навчанні фізиці та дисциплін технологічної освітньої галузі: міжнародний та вітчизняний досвід» (2-3 червня 2008 року);
  • Міжнародна наукова конференція «Сучасні проблеми математичного моделювання, прогнозування та оптимізації» (5-6 червня 2008 року);
  • Міжнародна конференція молодих учених «Актуальні проблеми ботаніки та екології» (13-16 серпня 2008 року);
  • Міжнародні наукові читання «Євген Паранюк: людина, дослідник і меценат України та української діаспори (до 85-річчя від дня народження громадського діяча)» (12-13 вересня 2008 року);
  • Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми історичної і теоретичної поетики» (12-13 жовтня 2008 року);
  • Міжнародна науково-практична конференція «Якість, цілеспрямованість і організаційно-управлінські рішення в структурно-змістовій побудові дидактики фізики в середній та вищій школі» (жовтень 2008 року);
  • Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми міжнародної журналістики» (9-10 жовтня 2008 року);
  • Міжнародна наукова конференція «Навколишнє середовище і здоров’я людини» (18-20 листопада 2008 року);
  • Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні тенденції розвитку корекційної освіти» (20-21 листопада 2008 року).

Про ефективність міжнародної співпраці у 2008 році свідчить те, що науковці, студенти університету забезпечили 89 публікацій у зарубіжних виданнях взяли участь у 16 міжнародних виставках, здобули 19 дипломів. Так, наприклад, наприкінці травня Міністерство закордонний справ Киргизії оголосило творчий конкурс серед студентів СНД, присвячений 80-річчю видатного письменника Чингіза Айтматова. У його українському етапі взяло участь більше 10 студентів Кам’янець-Подільського національного університету. Рішення журі українського етапу цього конкурсу відзначило 7 переможців. З цього числа 3 студенти Кам’янець-Подільського національного університету. Студентка 4 курсу Ольга Василевич за картину «Богородице, Діво, радій…» здобула диплом другого ступеню; студенти 5 курсу Ольга Омельчишина за роботу «Світлий поклик природи» та Ігор Винниченко за роботу «Мелодія рідної землі» удостоєні дипломами 3-го ступеню. Вони вихованці заслуженого художника України, професора Бориса Михайловича Негоди та заслуженого майстра народної творчості України, доцента Лашка Володимира Ілліча.

Студенти факультету фізичної культури протягом 2008 року брали активну участь у міжнародних спортивних змаганнях. На Чемпіонатах Європи вони здобули 6 медалей, на Чемпіонатах Світу – 4, на Олімпійських Іграх – 2 та на Паралімпійських Іграх – 2, загалом – 14 медалей.

У січні 2008 року в числі інших університет став фундатором Консорціуму університетів Західної України та Варшавського університету. У травні був прийнятий до Інтернаціональної Асоціації Університетів з центральним офісом у м. Париж, а у грудні – до Європейської Асоціації Університетів з центральним офісом у м. Брюссель. Національний комітет громадських нагород Російської Федерації, враховуючи розвиток наукового співробітництва між Росією та Україною нагородив колектив університету орденом Ломоносова за номером 156.