Про міжнародну діяльність університету у 2011 році

Напрями міжнародної співпраці

Міжнародна діяльність університету здійснювалася відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту», нормативних вимог Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України і зосереджувалася навколо таких ключових проблем, як:

  1. виконання державних програм, зокрема інформування громадськості про європейський вибір України та співпраці з закордонним українством;
  2. налагодження співпраці з зарубіжними організаціями, установами, фондами;
  3. здійснення грантової політики;
  4. проведення міжнародних конференцій, симпозіумів, круглих столів;
  5. наукове стажування;
  6. обмін викладачами та студентами;
  7. мовна практика та діяльність літніх шкіл;
  8. участь у заходах міжнародного характеру – фестивалях, конкурсах, виставках, спортивних змаганнях тощо;
  9. організація роботи наукових міжнародних центрів та видання спільних збірників наукових праць із зарубіжними установами та організаціями.


Форми і методи вдосконалення міжнародної співпраці

Стан міжнародного співробітництва обговорювався на засіданнях вченої ради: «Стан міжнародного співробітництва у сфері науки на кафедрах фізико-математичного факультету», 24.11.2011 р. та ректорату університету: «Інформація про лист МОНМС України «Щодо організації співпраці із закордонними вищими навчальними закладами» від 05.10.2010 р. за № 9-750 та заходи щодо реалізації окреслених в ньому завдань, 25.10.2011 р.; «Діяльність кафедри німецької мови, кафедри слов’янської філології та загального мовознавства з організації міжнародного стажування студентів та науково-педагогічних працівників», 10.11.2011 р.

Розроблений проект концепції організації міжнародного співробітництва та рейтингового оцінювання роботи факультетів, кафедр у цій сфері. Для популяризації міжнародного співробітництва університету в засобах масової комунікації регіону опубліковано понад 50 різножанрових матеріалів, видруковано 5 брошур, у яких узагальнений набутий досвід, а саме:

  • Міжнародна співпраця Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка у 2010 році / В.О. Савчук, М.А. Буймістер. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011. – 31 с.
  • Міжнародні зв’язки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка в системі роботи зі здібними студентами / В.О. Савчук. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011. – 79 с.
  • Міжнародний інтеграційний проект для студентів, аспірантів і докторантів «Школа Відкритого Розуму» як важлива форма виховання обдарованої молоді / В.О. Савчук, О.С. Волковинський. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011. – 59 с.
  • Міжнародна співпраця Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: досвід, перспективи / В. О. Савчук, М.А. Буймістер. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011. – 43 с.
  • Міжнародне співробітництво Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: організації, установи, фонди: [довідник] / В. О. Савчук. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011. – 86 с.


Співробітництво з зарубіжними установами та організаціями

Продовжувалася практика підписання нових угод з зарубіжними навчальними закладами та освітніми організаціями. Підписані угоди з Технічним університетом Люлео (Швеція); Технічним університетом – Варна (Болгарія); Єлецьким державним університетом імені І.О. Буніна (Росія); Університетом Флориди (США); Центром Східної Європи Варшавського університету (Польща) на видання спільного збірника наукових праць та з Міжнародною громадською організацією “Український центр “Співробітництво”, м. Тирасполь (Молдова).

Університет співпрацював з 86 зарубіжними організаціями 17 країн світу. Основна увага зосереджувалася на використанні міжнародного співробітництва у навчальному процесі. Цьому сприяли контакти із 40 зарубіжними навчальними закладами та освітніми організаціями 11 країн світу (США, Швеція, Італія, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Естонія, Білорусь, Молдова, Росія та Польща). Це, зокрема, ТESOL в Україні, Британська рада, Німецька служба академічних обмінів, Французький мовно-культурний центр в Україні, Асоціацієя молоді та культури (м. Шарльо, Франція), Краснодарська крайова громадська організація «Співдружність Кубань-Україна».


Літні школи, практики, стажування

Підписані угоди відкрили широкі можливості для проходження стажувань, практик, навчання. В цьому році вперше на семестровому навчанні у нашому університеті перебувала студентка Саратовського університету імені М.Г. Чернишевського Юдіна Анастасія. Продовжувалась практика пленерів спільно з Краківським університетом імені Комісії Народної Освіти. За взаємною згодою на ній побувало 34 особи (викладачі та студенти). За результатами пленерів у картинній галереї м. Кам’янця-Подільського була організована виставка кращих робіт під гаслом «Краків – Кам’янець-Подільський очима молодих художників».

Популярністю студентів користуються літні школи. У минулому році делегації науковців брали участь у літній школі Університету Миколая Коперника – 3 особи, у літній школі Жешівського університету – 3 особи, у літній школі Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської – 1 особа.

Активно використовує міжнародні зв’язки при впровадженні інноваційних технологій, компетентісно-світоглядного становлення майбутнього вчителя фізики кафедра методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі. Студенти активно залучаються до виконання спільних проектів кафедри з відповідними міжнародними структурними підрозділами Московського педагогічного державного університету (Російська Федерація – з 2006 р.); Технічного університету – Варна (Болгарія – з 2011 р.); Московського державного університету технологій і управління (Російська Федерація – з 2007 р.); Російського державного педагогічного університету імені О.І. Герцена (Російська Федерація – з 2009 р.); Калузького державного педагогічного університету імені К.Е. Ціолковського (Російська Федерація – з 2009 р.); Міжнародного академічного Товариства імені Михайла Балудянського (Словаччина – з 2010 р.). Резонансною стала проведена цією кафедрою міжнародна наукова конференція «Інноваційні технології управління компетентнісно-світоглядним становленням учителя: фізика, технології, астрономія» (29-30 вересня 2011 р.). У ній взяло участь близько 60 науковців з України, Росії, Молдови, Словаччини. В рамках договору про міжнародне наукове співробітництво студент 4-го курсу спеціальності «Фізика*» Нарольський Павло (наук. кер. О.М. Семерня) взяв участь у роботі студентської наукової конференції (секція фізики і методики її викладання), яка проходила на базі Калузького державного педагогічного університету ім. К. Е. Ціолковського (Росія). За доповідь «Технологический прием моделирования познавательных процессов студентов при изучении физики» отримав грамоту. Виставка монографій, навчальних посібників, навчально-методичних комплексів, підручників, підготовлених співробітниками кафедри, та результати роботи наукової школи «Теоретико-технологічні аспекти об’єктивізації контролю навчальної діяльності» презентувалися в м. Варна (Болгарія) на VІІ Міжнародній конференції «Стратегія якості в промисловості та освіті», яка проходила з 3 по 10 червня 2011 року.


Міжнародний Інтеграційний проект для студентів, магістрантів і аспірантів „Школа Відкритого Розуму”

Міжнародне співробітництво активно використовується у роботі зі здібними студентами, воно надзвичайно підвищує мотивацію до навчання та бажання до науково-технічної творчості. Це засвідчує реалізація Міжнародного інтеграційного проекту для студентів, аспірантів та докторантів «Школа Відкритого Розуму». Основна мета школи — інтелектуальне виховання майбутніх науковців, діячів освіти та культури, формування політичних постатей та свідомих громадян. «Школа Відкритого Розуму» виховує здібну молодь, здатну відстоювати свої погляди, аргументувати відповіді, формулювати питання, знаходити ефективні методи розв’язання проблем, обмінюватися досвідом і отримувати нові знання. Це засвідчив останній 7-ий семінар «Інформаційна реальність: проблема правди і фальші» в межах проекту, який проходив на базі Технічно-гуманістичної академії в Бєльсько-Бялій (Республіка Польща). Окрім господарів, у роботі семінару брали участь студенти, аспіранти і докторанти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (Україна), Гуманістично-природничого університету імені Яна Кохановсь­кого в Кельце (Польща), Новгородського державного університету імені Ярослава Мудрого (Росія). Палкі дискусії точилися навколо 32 доповідей. Критичні зауваження та пропозиції щодо удосконалення наукових робіт учасники отримали від професора Олега Лещака і доцента Ришарда Стефанськи Кельського гуманістично-природничого університету імені Яна Кохановського, а також професора Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Олександра Волковинського. Конференція проходила нетипово, динамічно, за гострими дискусіями, в яких присутні мали нагоду не лише слухати доповідача, але й висловлюватися, переконувати або спростовувати сказане.


Міжнародне співробітництво в сфері науки

Розвитку дістало міжнародне наукове співробітництво. За 2011 рік науково-педагогічні працівники університету виконали 40 грантів і проектів міжнародних організацій, фондів: у сфері освіти і науки – 11, філології – 6, культури і мистецтва – 6, педагогіки – 5, природоохоронній сфері – 4, фізкультури і спорту – 6. За профілем підготовки фахівців науковці університету брали участь у роботі 100 закордонних конференцій, 126 міжнародних конференцій, які проводилися в Україні, і опублікували 189 наукових праць у зарубіжних виданнях, 18 публікацій здійснили студенти університету, 51 – аспіранти. Так, професор Петровська С.С. у співавторстві з доцентом Черніковим М.М. за рекомендацією Міністерства освіти Російської Федерації опублікувала «Збірник диктантів з російської мови для 7 класів» у московському видавництві «Дрофа». Доцент кафедри психології освіти, праці і управління В.М. Федорчук автор низки статей у московському енциклопедичному виданні «Психология общения».


Проведенo такі міжнародні конференції:

  1. ІІ Міжнародна наукова конференція (присвячується 75-річчю Інституту історії України Національної академії наук України) „Україна і Велике Князівство Литовське в XIV-XVIII ст.: політичні, економічні, міжнаціональні та соціокультурні відносини у загальноєвропейському вимірі” (Кам’янець-Подільський, 22-24 вересня 2011 р.). (д. і. н., професор Степанков В.С., д.і.н., професор Копилов С.А., к.і.н., професор Філінюк А.Г., к.і.н., доцент Газін В.В., к.і.н., доцент Задорожнюк А.Б.)
  2. II Міжнародна науково-практична інтернет-конференція “Корекційна освіта: історія, сучасність та перспективи розвитку” (Кам’янець-Подільський, 6-7 жовтня 2011р).
  3. Міжнародна науково-практична конференція “Актуальні проблеми психології особистості та міжособистісних взаємин” (Київ – Кам’янець-Подільський, 18-19 травня 2011 р.)
  4. ІV Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні тенденції соціально-економічного розвитку України» (відбулася 12-13 травня 2011 року на базі економічного факультету. У роботі конференції взяли участь 150 учасників, з них троє гостей з Польщі, гість із США, Білорусії і понад 50 гостей з 18 областей України).
  5. Міжнародна наукова конференція “Охорона довкілля та проблеми збалансованого природокористування”, присвячена 15-річчю функціонування національного природного парку «Подільські Товтри”» (Кам’янець-Подільський Національний заповідник «Подільські Товтри», 10-11 травня 2011 року).
  6. ІІ Міжнародна наукова конференція “Геологічні пам’ятки – яскраві свідчення еволюції Землі”. 16-20 травня 2011 року. (Кам’янець-Подільський Національний заповідник “Подільські Товтри”)
  7. VIII Міжнародна орнітологічна студентська школа-семінар «Раритетна орнітофауна» (Кам’янець-Подільський, 25-19 квітня 2011 р.).
  8. IV Міжнародна науково-практична орнітологічна конференція «Орнітофауна та методи її дослідження» (Кам’янець-Подільський, 25-29 квітня 2011 р.).
  9. II Міжнародна інтернет-конференція «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору» (Кам’янець-Подільський, 26-28 жовтня 2011 р.).
  10. ІІІ Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми історичної та теоретичної поетики» (Кам’янець-Подільський, 14-15 жовтня 2011 р.) співорганізатори – Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Єлецький державний університет ім. І.О. Буніна (Росія), Природничо-гуманістичний університет імені Яна Кохановського в м. Кельце (Польща).
  11. І Міжнародна науково-теоретична конференція «Стан і перспективи розвитку регіональної журналістики в умовах світових глобалізаційних процесів»  (Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2011 р.).
  12. ІV Міжнародна наукова конференція “Мова, культура і соціум у гуманітарній парадигмі” (Кам’янець-Подільський, 28-29 жовтня 2011 р.)
  13. Міжнародний Інтеграційний проект для студентів, магістрантів і аспірантів «Школа Відкритого Розуму», шостий науковий семінар «Джерела конфліктів та площини співпраці» (Кам’янець-Подільський, 2-8 травня 2011 р.).
  14. Міжнародний Інтеграційний проект для студентів, магістрантів і аспірантів «Школа Відкритого Розуму», сьомий науковий семінар “Rzeczywistość informacyjna: problem prawdy i fałszu” (Bielsko-Biała, 04-11.09.2011 r.)
  15. I Всеукраїнський Конгрес організаційних психологів та психологів праці (Кам’янець-Подільський, 29 червня – 3липня 2011 р.) Були науковці з Республіки Польща (м. Санок, м. Перемишль, м. Жешів).
  16. Міжнародна наукова конференція “Інноваційні технології управління компетентнісно-світоглядним ставленням учителя: фізика, технології, астрономія” (Кам’янець-Подільський, 29-30 вересня 2011 р.). Взяли участь близько 60 науковців з України, Росії, Молдови, Словаччини.
  17. V Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю “Формування здорового способу життя студентської та учнівської молоді засобами освіти” (Кам’янець-Подільський, 7-8 жовтня 2011 р.).
  18. Міжнародний круглий стіл «Дослідження минулого як складова державотворчого процесу» (Кам’янець-Подільський, 13-14 червня 2011 р.) спільно з Центром Східної Європи Варшавського університету. Учасниками були стажисти Центру Східної Європи з Азербайджану, Молдови, Грузії, Білорусії (20 осіб) та студенти КПНУ імені Івана Огієнка спеціальності історія та політологія (20 осіб).
  19. Міжнародна науково-практична конференція «Роль і функції бібліотек вищих навчальних закладів у контексті модернізації освіти» (Кам’янець-Подільський, 17 травня 2011 р.).

Особливого прозвучала, наприклад, ІІІ Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми історичної та теоретичної поетики», співорганізаторами якої виступили Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Єлецький державний університет ім. І.О. Буніна (Росія), Природничо-гуманістичний університет імені Яна Кохановського в м. Кельце (Польща). Заявки на конференцію подали 117 учасників з України, Росії, Німеччина, США. Матеріали доповідей були опубліковані ще до початку конференції у збірнику “Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка: Філологічні науки. Випуск 27”, затвердженому як фахове видання. Учасниками конференції, які виступили на пленарних та секційних засіданнях були доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри російської класичної літератури та теоретичного літературознавства Єлецького державного університету ім. І.О. Буніна (Росія) Борис Павлович Іванюк, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри зарубіжної літератури Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Валентина Іванівна Силантьєва, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри гуманітарної підготовки та ідентифікації культурних цінностей Академії митної служби України (м. Дніпропетровськ) Ольга Леонідівна Калашнікова, доктор філологічних наук, професор, директор Гуманітарного інституту, завідувач кафедри української літератури, компаративістики та соціальних комунікацій Київського університету імені Бориса Грінченка Олена Євгенівна Бондарева та інші.

Тематика доповідей відзначалася не лише розмаїттям, але й глибиною та важливістю означених проблем, серед яких: поетика в системі літературознавчих категорій; індивідуальні поетики в контексті загально-культурних парадигм; текст, інтертекст, культура; семантика слова, тексту, перекладу; літературні жанри в проекції історичної та теоретичної поетики; компаративістичні виміри літератури; поетика і проблеми сучасної інтерпретації літературно-художніх творів. Конференція об’єднала науковців різних рівнів (доктори наук, кандидати наук, аспіранти, для яких це була перша спроба заявити про себе в науковому світі), різних вікових груп, різних регіонів (Київ, Донецьк, Харків, Одеса, Івано-Франківськ, Луганськ, Запоріжжя тощо).

У межах конференції підписана угода про співпрацю між Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Єлецьким державним університетом імені  І.О. Буніна (Росія). Загальне зацікавлення викликала і презентація нових наукових видань учасників конференції, зокрема книг доктора філологічних наук, професора Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Елеонори Степанівни Соловей та колективної монографії науковців Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка «Біблія як інтертекст світової літератури» за редакцією доктора філологічних наук, професора Семена Дмитровича Абрамовича.

Основну роботу з підготовки та проведення конференції виконали викладачі кафедри зарубіжної літератури Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (завідувач кафедри – Кеба Олександр Володимирович, доктор філологічних наук, професор, проректор з наукової роботи університету). В університеті активно працюють Центр американо-британських студій, Центр європейської інформації, Міжнародна орнітологічна школа-семінар «Раритетна орнітофауна», Міжнародний науковий центр досліджень історії образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва й архітектури. Останній очолює доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва і реставрації творів мистецтва Урсу Н.О. Напрями його наукової діяльності:

  • створення необхідної бази для наукових досліджень у сфері мистецтвознавства, культурології, історії архітектури;
  • реалізація творчих проектів викладачів кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва у рамках дослідження образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва та архітектури Поділля;
  • проведення науково-практичних симпозіумів, семінарів, конференцій, круглих столів тощо;
  • сприяння підвищенню якості підготовки наукових робіт у рамках вказаної тематики, що виконуються у Кам’янець-Подільському національному університеті імені І. Огієнка; впровадження результатів наукових досліджень у навчально-виховний процес, а також у процес реставрації творів мистецтва; видання наукових праць (збірників наукових праць за результатами конференцій, монографій, підручників, навчально-методичних посібників, методичних рекомендацій).

У 2011 році Центр провів:

  • II Міжнародну інтернет-конференцію «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору»,у якій взяли участь усі викладачі кафедри, були запрошені науковці з вітчизняних вищих навчальних закладів, а також науковці з Польщі, Росії (Кам’янець-Подільський, 26-28жовтня 2011 року);
  • виставку студентських робіт Краків-Кам’янець за результатами літнього пленеру (Кам’янець-Подільський, жовтень 2011 року).

Основні здобутки:

  • за результатами II Міжнародної інтернет-конференції «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору»підготовлений до друку збірник наукових праць;
  • ст. викладач Підгурний І.С. захистив кандидатську дисертацію «Культурно-мистецька спадщина поділля у художніх фотографіях Михайла Грейма (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)» на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства на тему за спеціальністю 26.00.01 – теорія та історія культури (мистецтвознавство) (10.06.2011 р.); викладач Пташнік Л.І. захистив кандидатську дисертацію «Проектно-технологічна діяльність у процесі підготовки майбутнього вчителя на основі технічного моделювання» на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук на тему за спеціальністю 13.00.02 – теорія та методика навчання. Трудове навчання (13.05.2011 р.); асистент Шулик А.Г. підготувала до захисту кандидатську дисертацію «Мистецтво графіки у художній культурі Кам’янеччини ХХ ст..» на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 26.00.01 – теорія та історія культури (мистецтвознавство), пройшла попередній захист (10.06.2011 р.).


Відрядження науково-педагогічних працівників та студентів за кордон

За 2011 рік в університеті здійснено 280 зарубіжних відряджень, 123 із них за прямими угодами – 12 для наукової роботи, 11 – довгострокової педагогічної роботи, 4 – наукового стажування, 77 студентських відряджень, 32 з них для часткового курсу навчання, 10 – мовних курсів. Відрядження здійснені у 32 країни світу. Найбільша кількість до Республіки Польща – 112, Румунії – 34, Росії – 32, Молдови – 28 тощо.


Відвідування університету іноземцями

У 2011 році університет відвідало 300 іноземців, 98 із них за прямими угодами. Вони представляли 16 країн світу. Найчастіше відвідували університет представники Республіки Польща – 21 делегація, Російської Федерації – 11, США – 5, Білорусії – 3, Молдови – 4.


Виставкова діяльність

Результативність праці науковців університету презентувалася на міжнародних виставках. Так, на Чотирнадцятій Міжнародній виставці навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні» (м. Київ, 16-18 лютого 2011 р.) університет за багаторічну інноваційну педагогічну діяльність з модернізації освіти в Україні отримав почесне звання «Лідер сучасної освіти» і нагороджений срібною медаллю. Почесними дипломами відзначили факультет фізичної культури, а також викладачів О.С. Волковинського та В.М. Марчук.
Організатори Другої Міжнародної виставки «Сучасні навчальні заклади – 2011» (м. Київ, 2-4 березня 2011 р.) нагородили університет золотою медаллю та дипломом у номінації «Упровадження системи компетенцій як основи підготовки конкурентоздатних фахівців у вищій школі» (В.О. Савчук, П.С. Атаманчук, Ц.А. Криськов).

У Міжнародному салоні винаходів і технологій «Новий час» (Севастополь, 22-25 вересня) університет нагородили 2 дипломами та 2 золотими медалями.

На 4-ій Міжнародній спеціалізованій виставці СНД «Високі технології» (Київ, 27-30 вересня 2011 р.) університет отримав 2 дипломи. На різноманітних творчих, наукових конкурсах, міжнародних олімпіадах представники університету у 2011 році здобули 23 дипломи і 1 медаль.

Досить активним було міжнародне спортивне життя. Спортсмени університету взяли участь в 54 змаганнях на Чемпіонатах Європи і Світу, де вибороли 40 медалей – 12 золотих, 11 срібних і 17 бронзових.

Задля інтенсивності міжнародного співробітництва університету вважаємо за необхідне:

  1. Посилити контакти з освітянами-україністами Придністров’я, зокрема, допомогти українським школам підручниками, новітніми методиками викладання різних дисциплін, стажуваннями у кращих школах або вишах України.
  2. Активізувати роботу літніх шкіл, забезпечивши їх українськоїю книгою, аудіо-, відеоматеріалами з різних сфер мови, культури, історії.