Про міжнародну діяльність університету у 2012 році

Напрями міжнародної співпраці

Міжнародна діяльність університету здійснювалася відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту», нормативних вимог Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України і зосереджувалася навколо таких ключових проблем:

  • виконання державних програм, зокрема інформування громадськості про європейський вибір України та співпраці з закордонним українством;
  • налагодження співпраці з зарубіжними організаціями, установами, фондами;
  • здійснення грантової політики;
  • проведення міжнародних конференцій, симпозіумів, круглих столів;
  • наукове стажування;
  • обмін викладачами та студентами;
  • мовна практика та діяльність літніх шкіл;
  • участь у заходах міжнародного характеру (фестивалях, конкурсах, виставках, спортивних змаганнях тощо);
  • організація роботи наукових міжнародних центрів і видання спільних збірників наукових праць із зарубіжними установами й організаціями.

Форми і методи вдосконалення міжнародної співпраці

Стан міжнародного співробітництва обговорювався на засіданнях вченої ради («Стан міжнародної співпраці університету в сфері наукової діяльності та завдання з його поглиблення» (протокол №6 від 31.05.2012 р.), «Міжнародні зв’язки факультету фізичної культури» (протокол №10 від 24.10.2012 р.)) та ректорату університету («Використання кафедрою англійської мови міжнародних зв’язків для проведення навчальних практик та виконання навчальних програм» (протокол №6 від 14.06.2012 р.), «Міжнародні зв’язки кафедри іноземних мов, кафедри фізики» (протокол №8 від 11.10.2012 р.)).

Співробітництво з зарубіжними установами та організаціями

Упродовж звітного року продовжувалася практика підписання угод із зарубіжними навчальними закладами та освітніми організаціями. Так, були підписані угоди з Вищою школою адміністрації м. Бєльско-Бяла (Польща), Ташкентським державним технічним університетом (Узбекистан), Ташкентським університетом інформаційних технологій (Узбекистан).

Університет співпрацював із 86 зарубіжними організаціями 18 країн світу. Основна увага зосереджувалася на використанні міжнародного співробітництва у навчальному процесі. Цьому сприяли контакти із 45 зарубіжними навчальними закладами та освітніми організаціями 11 країн світу (США, Швеція, Італія, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Естонія, Білорусь, Молдова, Росія та Польща). Серед них віділимо: ТESOL в Україні, Британська рада, Німецька служба академічних обмінів, Французький мовно-культурний центр в Україні, Асоціація молоді та культури (м. Шарльо, Франція), Краснодарська крайова громадська організація «Співдружність Кубань-Україна» тощо.

Практики, стажування

Підписані угоди відкрили нові можливості для проходження стажувань, практик, навчання. Продовжувалася практика пленерів спільно з Краківським університетом імені Комісії Народної Освіти. За взаємною згодою на ній побувало 18 осіб (викладачі та студенти). За результатами пленерів у картинній галереї м. Кам’янця-Подільського була організована виставка кращих робіт під гаслом «Краків – Кам’янець-Подільський очима молодих художників».

Здійснювалось проходження зарубіжної практики з технології туристичної діяльності студентами 2-3 курсів напряму підготовки «Туризм». Протягом березня студенти пройшли практику у трьох європейських країнах (Польщі, Чехії та Німеччині).
На підставі договору про співпрацю із туроператорською фірмою «Гюрсес-Інтур» (Туреччина) було організовано проходження виробничої практики студентів напряму підготовки 6.140103 «Туризм» у Румунії–Болгарії (жовтень 2012р.).

Відрядження науково-педагогічних працівників та студентів за кордон

Багатосторонні контакти дозволили розширити географію міжнародних зв’язків, що позначилось на інтенсивності міжнародних відряджень. У 2012 році науково-педагогічними працівниками та студентами їх виконано 231. З цього числа з метою наукової роботи та наукового стажування відбулося 8 відряджень; 115 – з метою участі у конференціях, з’їздах та ін.; 31 студент здійснив частковий курс навчання або навчався на мовних курсах.

Літні та зимові школи

Популярністю серед викладачів та студентів користуються літні та зимові школи. У звітному році науковці університету брали участь у науковому таборі Жешівського університету (м. Жешів, Польща) – 5 осіб, літній школі з юдаїки (м. Санкт-Петербург, Росія) – 3 особи, міжнародній зимовій школі (м. Великий Новгород, Росія) – 1 особа. Так, студентка-магістрантка факультету іноземної філології Вікторія Гаврилюк з 7 січня по 1 квітня 2012 р. перебувала на стажуванні в м. Фленсбург (Німеччина), в народній школі Данії Jaruplund Hojskole (Яруплунд Хойсколе). Це стажування здійснювалось на основі виграного гранту. Метою школи є обмін досвідом через мовний компонент взаємодії різних культур і менталітетів. Викладання предметів здійснювалось англійською, німецькою і датською мовами. 24 учасники школи представляли Україну (17 осіб), Латвію, Польщу, Росію, Казахстан, Білорусь. Перед учасниками школи виступали різні політичні та культурно-освітні діячі. Після закінчення стажування Вікторія Гаврилюк отримала 2 сертифікати: перший – про проходження поглибленого курсу німецької мови, другий засвідчує вивчення таких навчальних курсів, як основи демократії, політичний діалог, етнокультура тощо.

Викладачі Ткач Оксана, Константинів Оксана, Белова Олена та Смоліна Олена здобули наукові стипендії ЮНЕСКО для участі у літній школі Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської (м. Варшава, Польща).

Студентський фестивальний рух

Згідно угоди між Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Краківським педагогічним університетом ім. Комісії Народної Освіти (Польща) було взято курс на розвиток студентського фестивального руху. Завдяки попереднім домовленостям досягнуто згоди про проведення щорічних студентських фестивалів. З часом масштаби таких фестивалів розрослися.

15-19 червня студентський академічний хор «Мелос» узяв участь та здобув перемогу на XIII міжнародному конкурсі-фестивалі «Сонце, радість, краса», який проходив у місті Несебр (Болгарія), виборовши у номінації академічний хоровий спів диплом І ступеня. Лауреатом диплому II ступеня у номінації академічний вокал стала студентка IV курсу педагогічного факультету Наталія Коняхіна (клас доцента Мартинюк Л.В.), грамотою за майстерність та участь у номінації класична музика, фортепіано нагороджена студентка II курсу педагогічного факультету Анастасія Ярова (клас ст.викладача Боршуляк А.В.). Також Грамотою-сертифікатом за творчі успіхи та високі досягнення в роботі, представленій на конкурсі, нагороджена художній керівник академіного хору «Мелос» Любов Василівна Мартинюк.

З 16 по 18 травня 2012 р університетський хор «Благовіст» у кількості 22 особи (керівник Зиновій Яропуд) брав участь у 31 Міжнародному фестивалі духовної музики «Хайнувка – 2012», (м. Білосток, Польща). Виступ хору був високо оцінений польською стороною. За виступ на фестивалі хор відзначений дипломом ІІІ ступеня у номінації «Регіональні хори». Основною метою участі університету у фестивалях є: забезпечення можливості для знайомства та плідного спілкування студентів і викладачів різних країн; зацікавлення учасників фестивалів національною історією, культурою та традиціями; активізація навчального, наукового, культурного співробітництва між студентами різних вузів Європи та світу; ознайомлення студентських делегацій з різних країн світу з природними, історичними та культурними пам’ятками мультикультурної співпраці різних народів в історичній перспективі.

Міжнародне співробітництво активно використовується у роботі зі здібними студентами. Воно підвищує мотивацію до навчання та бажання до науково-технічної творчості. Це засвідчує реалізація Міжнародного інтеграційного проекту для студентів, аспірантів та докторантів «Школа Відкритого Розуму». Основна мета школи — інтелектуальне виховання майбутніх науковців, діячів освіти та культури, формування політичних постатей та свідомих громадян. «Школа Відкритого Розуму» виховує здібну молодь, здатну відстоювати свої погляди, аргументувати відповіді, формулювати питання, знаходити ефективні методи розв’язання проблем, обмінюватися досвідом і отримувати нові знання. Це засвідчив останній 9-й семінар «Різнорідність культурного простору: історія і перспектива» в межах проекту, який проходив на базі Університету гуманістично-природничих наук імені Яна Кохановського (Польща). Окрім господарів, у роботі семінару брали участь студенти і аспіранти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Гуманістично-природничого університету імені Яна Кохановсь¬кого в Кельце (Польща), Новгородського державного університету імені Ярослава Мудрого (Росія). Палкі дискусії точилися навколо 32 доповідей. Критичні зауваження та пропозиції щодо удосконалення наукових робіт учасники отримали від професора Олега Лещака і доцента Ришарда Стефанського Кельського Гуманістично-природничого університету імені Яна Кохановського. Конференція проходила нетипово, динамічно, у гострих дискусіях, в яких присутні мали нагоду не лише слухати доповідача, але й висловлюватися, переконувати або спростовувати сказане.

Міжнародне співробітництво в сфері науки

Упродовж року продовжувалося міжнародне наукове співробітництво. За 2012 рік науково-педагогічні працівники університету виконали 43 проекти і гранти міжнародних організацій, фондів: у сфері освіти і науки – 10, гуманітарних наук – 5, філології – 5, культури і мистецтва – 8, педагогіки – 4, природоохоронній сфері – 3, фізкультури і спорту – 3, в сфері соціальної педагогіки, корекційної роботи – 5.
За профілем підготовки фахівців науково-педагогічні працівники університету опублікували 103 наукові праці у зарубіжних виданнях.

Проведення міжнародних конференцій на базі університету

У 2012 році на базі університету були проведені такі міжнародні конференції:

  1. X Міжнародна наукова конференція Західноукраїнського орнітологічного товариства “Динаміка популяцій птахів” (16-19 лютого);
  2. XVII Міжнародна конференція викладачів англійської мови TESOL-Україна (15-16 березня);
  3. І Міжнародна науково-практична конференція студентів і магістрантів (19-20 березня);
  4. Міжнародна наукова конференція, присвячена 95 річниці початку Української національно-демократичній революції 1917-1920 рр. (березень-травень);
  5. VI міжнародна науково-практична конференція “Корекційна освіта: історія, сучасність та перспективи розвитку” (2-3 квітня);
  6. V Міжнародна наукова конференція “Сучасні проблеми математичного моделювання, прогнозування та оптимізації” (4-5 квітня);
  7. ІІІ Міжнародна науково-практична конференція з проблем дитячої книги “Читання в контексті розвитку інформаційного суспільства” (17-18 квітня);
  8. Міжнародна науково-практична конференція “Формування ефективних механізмів господарювання в умовах ринкової економіки: актуальні проблеми та шляхи їх вирішення” (19-20 квітня);
  9. Міжнародна студентська орнітологічна конференція “Орнітологічні дослідження в Україні” (23-25 квітня);
  10. Міжнародна науково-практична конференція “Інструментальне мистецтво у вищій школі: проблеми і перспективи професійної підготовки” (25-26 квітня);
  11. XIII Міжнародна орнітологічна школа семінар (25-27 квітня);
  12. Міжнародний круглий стіл центру американо-британських досліджень “Ксенофобія, расова та етнічна дискримінація і англомовний світ” (27 квітня);
  13. Міжнародна наукова конференція “Мова, культура і соціум у гуманітарній парадигмі” (квітень);
  14. Міжнародний інтеграційний семінар для студентів, магістрантів, аспірантів “Школа відкритого розуму” Інформаційне суспільство: проблеми правди і фальші (29 квітня – 6 травня);
  15. IV IV Міжнародна конференція “Актуальні проблеми психології особистості та міжособистісних взаємин” (22-23 травня);
  16. Міжнародна інтернет-конференція в режимі відеозв’язку “Інновації в навчанні фізики: національний і міжнародний досвід” (15 травня – 10 жовтня);
  17. Міжнародна науково-практична конференція “Етносвідомість у полікультурному просторі” (травень);
  18. Міжнародний симпозіум скульптури “PETRAMENIA” (травень-червень);
  19. Міжнародна конференція “Теорія наближення функцій та її застосування”, присвячена 70-річчю з дня народження члена-кореспондента НАН України, професора О.І. Степанця (1942-2007) (28 травня – 3 червня);
  20. Подільські читання: Біологія. Географія. Екологія з міжнародною участю (31 травня – 1 червня);
  21. Міжнародна науково-практична конференція “Микола Леонтович та сучасна освіта і культура” (12-13 грудня).

Особливо масштабною була XVII Міжнародна науково-практична конференція TESOL-Ukraine «Англійська мова в глобалізованому світі» 15-16 березня 2012 р. ЇЇ проведення підтримав Відділ преси і освіти Посольства США в Україні. У роботі взяли участь 22 науковці із 7 країн світу (США, Канади, Великобританії, Ірландії, Фінляндії, Молдови, Республіки Білорусь). Україну представляли науковці 40 вишів і 18 загальноосвітніх закладів. Всього зареєструвалося 360 учасників, 225 з яких взяли участь особисто. У рамках конференції працювало 32 семінари та круглі столи, 6 секцій. Із пленарними доповідями виступили аташе з питань вивчення англійської мови Відділу преси і освіти Посольства США в Україні Френсіс Вестбург, доктор філологічних наук Гелена Кертаін (Університет Вісконсін, США), Дункан Крістлоу (Кембріджський університет, Великобританія). Майстер-класи, презентації, круглі столи відображали широкий спектор досліджень у галузі лінгвістики, дискурсознавства, лінгвометодики, комп’ютерної лінгвістики та лінгвометодики з впровадження новітніх інформаційних технологій, соціолінгвістики, перекладознавства, літературознавства. Також для учасників конференції було презентовано виставку літератури (Кембрідж Юніверсіті Прес, Лонгман Пірсон Едюкейшн). В університеті активно працюють Центр американо-британських студій, Центр європейської інформації, Міжнародна орнітологічна школа-семінар «Раритетна орнітофауна», Міжнародний науковий центр досліджень історії образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва й архітектури. Останній очолює доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва і реставрації творів мистецтва Урсу Н.О. Напрями його наукової діяльності:

  • створення необхідної бази для наукових досліджень у сфері мистецтвознавства, культурології, історії архітектури;
  • реалізація творчих проектів викладачів кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва у рамках дослідження образотворчого, декоративно-прикладного мистецтва та архітектури Поділля;
  • проведення науково-практичних симпозіумів, семінарів, конференцій, круглих столів тощо;
  • сприяння підвищенню якості підготовки наукових робіт у рамках вказаної тематики, що виконуються у Кам’янець-Подільському національному університеті імені І. Огієнка;
  • впровадження результатів наукових досліджень у навчально-виховний процес, а також у процес реставрації творів мистецтва;
  • видання наукових праць (збірників наукових праць за результатами конференцій, монографій, підручників, навчально-методичних посібників, методичних рекомендацій).

Заходи, проведені Центром упродовж 2012 року:

  • організовано та проведено II Міжнародну Інтернет-конференцію «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору», у якій взяли участь усі викладачі кафедри, були запрошені науковці з вітчизняних вищих навчальних закладів, а також науковці із Польщі, Росії (Кам’янець-Подільський, 26–28 жовтня 2012 року);
  • організовано та проведено Всеукраїнський науково-практичний творчий семінар «ВішТак», за результатами якого презентовано виставку живописних творчих композицій учасників семінару (11–17 лютого 2012 року);
  • організовано та проведено виставку студентських робіт Краків-Кам’янець за результатами літнього пленеру (4–15 жовтня 2012 року).

За результатами II Міжнародної Інтернет-конференції «Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору» опубліковано збірник наукових праць.

Активно використовує міжнародні зв’язки при впровадженні інноваційних технологій, компетентісно-світоглядного становлення майбутнього вчителя фізики кафедра методики викладання фізики та дисциплін технологічної освітньої галузі. Студенти активно залучаються до виконання спільних проектів кафедри з відповідними міжнародними структурними підрозділами Московського педагогічного державного університету (Росія – з 2006 р.); Технічного університету – Варна (Болгарія – з 2011 р.); Московського державного університету технологій і управління (Російська Федерація – з 2007 р.); Російського державного педагогічного університету імені О.І. Герцена (Росія – з 2009 р.); Калузького державного педагогічного університету імені К.Е. Ціолковського (Росія – з 2009 р.); Міжнародного академічного Товариства імені Михайла Балудянського (Словаччина – з 2010 р.).

Відвідування університету іноземцями

У 2012 році університет відвідало 114 іноземців, 50 із них за прямими угодами. Вони представляли 19 країн світу. Найчастіше відвідували університет представники США – 11 делегацій, Польщі – 9, Росії – 9, Молдови – 3, Білорусії – 3.

Виставкова діяльність

На різноманітних творчих, наукових конкурсах, міжнародних олімпіадах представники університету у 2012 році здобули 16 дипломів і 2 золоті медалі, 1 срібну медаль. Результативність праці науковців університету була представлена на міжнародних виставках. Так, золоту медаль ХV Ювілейної Міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2012» (15-17 лютого 2012 р.), диплом «Лідер сучасної освіти України» (вища освіта), а також диплом за високі творчі досягнення в удосконаленні змісту навчально-виховного процесу національної системи освіти в Україні університет здобув за багаторічну інноваційну педагогічну діяльність з модернізації освіти в Україні. Ректору Завальнюку О.М. оголошено подяку за плідну організаційну і творчу роботу з удосконалення навчально-виховного процесу в національній системі освіти України.

Організатори Третьої Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2012» (01-03 березня 2012 р.) відзначили університет золотою медаллю та дипломом за участь в номінаціях «Міжнародне співробітництво закладів освіти і наукових установ» (проректор з міжнародних відносин, зв’язків з державними органами влади, самоуправління та засобами масової інформації Савчук В.О., професор кафедри слов’янської філології та загального мовознавства Волковинський О.С.) та «Інклюзивна освіта: від рівних прав до рівних можливостей» (доцент кафедри логопедії та спеціальних методик Гаврилова Н.С., асистенти кафедри логопедії та спеціальних методик Константинів О.В., Швець О.І.).

Міжнародне спортивне життя

Активним було міжнародне спортивне життя. Спортсмени університету взяли участь в 39 змаганнях на Чемпіонатах Європи і Світу, де вибороли 40 медалей – 6 золотих, 8 срібних і 13 бронзових.

Отже, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка впродовж 2012 року повною мірою забезпечував процес інтеграції України в освітній, науковий та культурний простір, що супроводжується трансформацією вищої школи, метою якої є зростання якості підготовки молодих спеціалістів.