Про міжнародну діяльність університету у 2010 році

Напрями міжнародної співпраці

Відповідно до чинного національного законодавства міжнародна співпраця у 2010 році зосереджувалась навколо 9 основних напрямів: виконання державних програм, зокрема інформування громадськості про євроатлантичний вибір України та співпраці з закордонним українством; налагодження співпраці з зарубіжними організаціями, установами, фондами; здійснення грантової політики; проведення міжнародних конференцій, симпозіумів, круглих столів; наукове стажування; обмін викладачами та студентами; мовна практика та діяльність літніх шкіл; участь у заходах міжнародного характеру – фестивалях, конкурсах, виставках, спортивних змаганнях тощо; організація роботи наукових міжнародних центрів та спільних збірників наукових праць із зарубіжними установами та організаціями.


Державні програми

Насамперед, зусилля зосереджуються на виконанні наступних державних програм:

  1. програма міжнародного науково-технічного співробітництва EUREKA;
  2. цільова програма інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки;
  3. цільова програма інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011 роки;
  4. цільова програма підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері Європейської та Євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки;
  5. програма “Закордонне українство” на період до 2010 року.


Форми і методи вдосконалення міжнародної співпраці

Вдосконалювалися форми і методи організації міжнародного співробітництва. На це було спрямовано розгляд у листопаді місяці на ректораті питання «Робота кафедр та факультетів університету із забезпечення членства у міжнародних організаціях з профілю діяльності» та у грудні місяці на вченій раді питання «Стан виконання університетом міжнародних договорів та завдання щодо вдосконалення цієї роботи». За цими рішеннями ректором університету видано накази, згідно яких розроблені детальні заходи щодо вдосконалення цих напрямів. Крім цього всі 44 кафедри на своїх засіданнях слухали питання про міжнародну співпрацю. Варто підкреслити, що в університеті сформовані окремі структури, що займаються вивченням і популяризацією міжнародного досвіду, зокрема: Центр Європейської інформації, котрий діє на базі наукової бібліотеки університету, Міжнародний семінар для науково-педагогічних працівників при методичній раді університету, Центр американо-англійських студій при кафедрі англійської мови, Кабінет полоністики тощо.


Співробітництво з зарубіжними установами та організаціями

Університет співпрацює з 86 зарубіжними установами, організаціями та фондами 17 країн світу. Є членом Євразійської (квітень 2007 р.) та Міжнародної (квітень 2008 р.) асоціацій університетів і співзасновником Консорціуму університетів України та Варшавського університету (2008).

Станом на 1.01.2011 р. університет мав із зарубіжними партнерами 51 підписану угоду. Протягом звітного періоду 2010 року університетом підписано нові договорів про співпрацю з Краснодарською крайовою громадською організацією «Співдружність Кубань-Україна» (м. Краснодар, Російська Федерація), Саратовським державним університетом ім. М.Г. Чернишевського (Росія), Академічним товариством Міхала Балудянського (м. Кошіце, Словаччина), Спортивним клубом «CO-VER Sportiva MAPEI», м. Домодосола (Італія), Євроакадемією (м. Таллінн, Республіка Естонія), Тамбовським державним університетом імені Г.Р. Державіна (Росія), Державним освітнім закладом вищої професійної освіти «Магнітогорський державний університет» (Росія), Державним освітнім закладом вищої професійної освіти «Забайкальський державний гуманітарно-педагогічний університет ім. М.Г. Чернишевського» (м. Чита, Росія), Вищою державною професійною школою у Глогуві Республіка Польща); крім цього природничим факультетом укладено угоду про співпрацю з інститутом ботаніки Ягельнського університету (м. Краків, Республіка Польща) та Природничим музеєм у Будапешті (Угорщина). 19 з цих угод передбачають обмін студентами та науково-педагогічними працівниками. Це дало змогу з 01.01.2007 року навчатися або пройти практику, стажування в зарубіжних ВНЗ 379 студентів, з них 100 за період з 01.01.2010 по 27.12.2010.


Виконання міжнародних проектів та грантів

Наявна договірно-правова база дозволила налагодити роботу з виконання міжнародних проектів та грантів. З 01.01.2007 року по 27.12.2010 їх виконано або в стадії виконання 154, в тому числі 41 за період з 01.01.2010 по 27.12.2010.

2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Психологія 1 1 1 1 2 3 2
Філологія 2 2 9 9 8 12 13 5
Політологія 1 1 1
Соц.-економ. 1 1 1 1 1 1
Природничий 1 3 4 4 7 2 3 4
Педагогічний 1 1 1 2 4 2 1 4
Мистецький 2 1 5 7 4 5
Історія і культура 1 1 2 2 2 2
Наука 3 6 9 10
Дидактика 6 4 7
Всього 6 9 18 20 29 40 39 41

Студентський фестивальний рух

Так, наприклад, у відповідності до угоди між Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Краківським педагогічним університетом ім. Комісії Народної Освіти (Польща) було взято курс на розвиток студентського фестивального руху. Завдяки попереднім домовленостям досягнуто згоди про проведення щорічних студентських фестивалів. З часом масштаби таких фестивалів розрослися за фінансової підтримки фонду “Русский мир”. З 20 по 24 вересня 2010 року у Варшавському університеті проводився ІІ-й міжнародний студентський фестиваль «Друзья, прекрасен наш союз!». До складу делегації від Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка увійшли: Волковинський Олександр, професор кафедри слов’янської філології (керівник), Волощук Марина, здобувач кафедри слов’янської філології; Зотова Юлія, студентка І курсу факультету іноземної філології; Дзізінська Віта, студентка ІV курсу факультету іноземної філології; Носова Світлана, студентка ІV курсу факультету іноземної філології; Савченко Анжеліка, студентка ІV курсу факультету іноземної філології; Семелюк Дмитро, студент ІІ курсу факультету іноземної філології; Стрельбицький Богдан, студент ІІ курсу факультету іноземної філології; Хаджинська Тетяна, студентка V курсу факультету іноземної філології; Чорноброва Вікторія, студентка ІІІ курсу факультету іноземної філології.

Основна мета проведення зазначених фестивалів зводиться до наступного: забезпечити можливості для знайомства та плідного спілкування студентів і викладачів різних країн; навернути учасників фестивалів до дієвого звернення до національної історії, культури та традицій; активізувати навчальне, наукове, культурне співробітництво між студентами різних вузів Європі та Світу; ознайомити студентські делегації з різних країн світу з дивовижними природними, історичними та культурними пам’ятками мультикультурної співпраці різних народів в історичній перспективі.

На Варшавському фестивалі три студенти університету вибороли дипломи переможців у трьох номінаціях.


Міжнародний Інтеграційний проект для студентів, магістрантів і аспірантів „Школа Відкритого Розуму”

У відповідності до угоди між Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Гуманістично-природничим університетом імені Яна Кохановського в Кельце (Республіка Польща) передбачено реалізацію спільного Міжнародного Інтеграційного проекту для студентів, магістрантів і аспірантів „Школа Відкритого Розуму”. Координаторами Міждународного Інтеграційного проекту «Школа Відкритого Розуму» є проф. Олег Лещак і доц. Ришард Стефаньськи (Кельце) та проф. Олександр Волковинський (Кам’янець-Подільський). Повна реалізація проекту стала можлива завдяки активній підтримці з боку ректорів університетів проф. Регіни Ренц (Кельце) та проф. Олександра Завальнюка (Кам’янець-Подільський), речника преси ректора, редактора видання “Голос академічний” Ришарда Біскупа (Кельце).

Здійснення цього проекту розпочалося в вересні 2008 року, коли делегація студентів, магістрантів, аспірантів та докторантів Камянець-Подільського національного університету відвідала м. Кєльце. Учасники делегації брали активну участь у роботі І-го міжнародного інтеграційного семінару для студентів, аспірантів та докторантів „Етнокультурні міфи та упередження в науці, освіті та суспільному житті”, який відбувся 2-7 вересня 2008 року. До когорти молодих науковців з університетів-ініціаторів проекту також приєдналися окремі представники Львівського національного університету імені Івана Франка та Севастопольського міського гуманітарного університету.

У травні 2009 року проводився ІІ-й міжнародний інтеграційний семінар для студентів, магістрантів і аспірантів у межах того ж тематичного циклу. До його роботи, окрім студентів, магістрантів і аспірантів Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та Гуманістично-Природничого Університету імені Яна Кохановського в Кєльцах також долучилися молодіжні делегації Севастопольського міського гуманітарного університету та Лодзинського університету (Польща).

Ці дві події довели життєдайність двосторонньої угоди між Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Гуманістично-Природничим Університетом імені Яна Кохановського в Кєльцах щодо інтенсифікації співпраці задля формування молодіжної інтелектуальної еліти. Було закладено певні традиції, у відповідності до яких традиційними стало дворазове щорічне проведення наукових заходів у межах проекту „Школа Відкритого Розуму”: у травні — в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка, у вересні — в Гуманістично-природничому університеті імені Яна Кохановського в Кельце.

У вересні 2009 року та у травні 2010 року відповідно у Кельцах та Кам’янці-Подільському відбулися чергові заходи в межах проекту “Школа Відкритого Розуму”. З 30.08 по 05.09 2009 р. та з 09 травня по 16 травня 2010 р. проводилися третій та четвертий семінари, що були об’єднані темою “Різноманіття образів світу: світогляд — мова — політика”. До участі у роботі цих семінарів долучилися студенти, аспіранти та докторанти й інших вузів: Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка (Україна), Новгородського державного університету ім. Ярослава Мудрого (Росія), Лодзинського університету (Республіка Польща), Білоцерківського державного аграрного університету (Україна). З 02 по 08 вересня 2010 р. в Кельцах було проведено п’ятий семінар в межах проекту “Школа Відкритого Розуму”. Цей семінар був присвячений темі “Схід — Захід: витоки конфліктів і площини співпраці”, обговорення якої буде продовжено на травневих засіданнях.

Головна мета проекту „Школа Відкритого Розуму” — інтелектуальне виховання майбутніх вчених, діячів освіти та культури, формування політичних постатей майбутнього, формування свідомих громадян суспільства.

Заходи, що відбулися та відбуватимуться в межах проекту „Школа Відкритого Розуму”, покликані сприяти інтернаціональній згуртованості сучасної молоді, розбудові суспільства без кордонів. Робочими мовами в межах проекту „Школа Відкритого Розуму” визнано українську, польську, російську.

За підсумками роботи двох тематично споріднених семінарів видано 2 наукових збірники, в які ввійшли кращі матеріали, що пройшли випробування в палких дискусіях та обговореннях. Це буде продовжуватися і в наступні роки.

Реалізація проекту відбувається за підтримки ректорату Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, студентського профкому Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, виконавчого комітету Кам’янець-Подільської міської ради, Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, Кам’янець-Подільської міської друкарні, Гуманістично-природничого університету імені Яна Кохановського в Кельце, Адміністрації Свєнтокшиського воєводства, органів міського самоврядування міст Сташова та Хенціни, Лодзиньського університету та інших установ й організацій. В перспективних планах розвитку проекту „Школа Відкритого Розуму” передбачено розширення кола учасників насамперед за участі представників різних вузів Росії, Словаччини, Чехії та інших країн.


Міжнародний лекторій

У контексті Болонського процесу в університеті продовжував діяти міжнародний лекторій з вивчення зарубіжного досвіду у сфері освіти і виховання, який розпочав діяльність у 2007 році Так, у квітні 2010 у ньому виступали французькі працівники освіти з округу Леон: Патрісія Бержірон, Жізель Мустафа, Анн Шану, Елен Дешарм, Бернадет і Мішель Роше. Перед студентами університету виступали іспанські студенти, учасники волонтерського руху. 29-30 березня – прочитали лекції викладачі з Університету Південної Кароліни Кортні Толлісон та Джефф Янкофф. 18 листопада в університеті виступав Тібор Міклош Попович – член асоціації україністів, географічного товариства Угорщини, 30 листопада – Дворжіков Віктор Вікторович представник бельгійської компанії «Сафеж» Україна-Бельгія, 20 – грудня представник Корпусу Миру в Україні Курт Фогельман.


Проведення в університеті міжнародних заходів

Університет став місцем проведення міжнародних заходів. Так, наприклад методична Літня школа для викладачів англійської мови «Комп’ютерні технології у викладанні англійської мови як іноземної» працювала з 21 по 25 червня 2010 року на базі двох мультимедійних навчальних аудиторій кафедри англійської мови факультету іноземної філології. Її організаторами виступили Всеукраїнська спілка викладачів англійської мови як іноземної “TESOL-Ukraine” (очолює спілку викладач кафедри англійської мови нашого університету Миколайчук Аліса Іванівна), факультет іноземної філології. Школа працювала за фінансової підтримки Відділу освіти і преси Посольства США в Україні. Організаційний комітет очолила заступник декана факультету іноземної філології Федірко Світлана Михайлівна.

В роботі Літньої школи брали участь 42 викладачі з 32 вищих та середніх навчальних закладів України. Учасники семінарів мали змогу ознайомитися з найсучаснішими новинками у використанні Інтернет- та комп’ютерних технологій у викладанні та вивченні іноземних мов. Ділились досвідом та проводили заняття гості зі США пан Томас Таскер та пан Шон Конлі. Пан Шон Конлі працює заступником декана з наукової роботи коледжу Марлборо, м. Бретлборо, штат Вермонт (США). Пан Томас Таскер – доцент Пенсильванського університету, Пенсильванія (США). Впродовж 2009-2010 н.р. Томас Таскер працює у Києво-Могилянській Академії за программою Державного департаменту США «English Language Fellow Program».


Міжнародне співробітництво в сфері науки

Подальшого розвитку міжнародне співробітництво дістало в сфері науки. У Міністерстві юстиції України зареєстровано з іноземними партнерами і побачили світ 4 збірники наукових праць: з Жешівським університетом (Республіка Польща) – для науково-педагогічних працівників «Гуманітарний збірник: Україна – Польща»; з Вищими державними професійними школами у Перемишлі і Саноці (Республіка Польща) – для науково-педагогічних працівників «Проблеми філології та культури: Україна-Польща», збірник студентських наукових праць «Національно-культурний аспект вивчення україністики і полоністики», з Державним навчальним закладом «Придністровський державний університет імені Т. Г. Шевченка» – українсько-молдовський збірник наукових праць «Сучасні проблеми фізичного виховання, спорту та здоров’я людини». Вжиті заходи дозволили збільшити кількість наукових публікацій вченими університету до 267 проти 127 у 2009 році. З числа публікацій за кордоном вийшло 9 навчальних посібників обсягом 104,8 ум. друк. арк.


Проведено міжнародні конференції:

  1. міжнародна науково-практична конференція “Проблеми та перспективи соціально-економічного розвитку України в ХХІ столітті” (15-16 квітня);
  2. Міжнародний науково-методичний семінар “Мистецька спадщина Поділля у контексті полікультурного європейського простору“ (22-23 квітня);
  3. ІІ Міжнародна науково-практична конференція ”Актуальні проблеми психології особистості та міжособистісних взаємин” (12-13 травня);
  4. Міжнародна науково-методична конференція «Сучасні проблеми математичного моделювання, прогнозування та оптимізації» (18-20 травня);
  5. Міжнародна конференція «IX International Conference іn Antropization and Enviroment of Rural Settlements. Flora and vegetation in changing landscape» (29 травня – 1 липня);
  6. Міжнародна науково-практична конференція «Становлення цінностей в психологічному вимірі соціального буття особистості. Соціальна мужність як цінність» («Values’ becoming in psychological dimension of personality’s existence. The social courage as value») (м. Львів, 3-4 червня);
  7. Міжнародна конференція, присвячена 80-річчю від дня народження І.С. Винокура “Проблеми слов’янської археології” (23-25 вересня);
  8. Міжнародна наукова інтернет-конференція «Формування фахових компетентностей майбутніх учителів фізико-технологічного профілю в умовах Євроінтеграції» (25 вересня – 10 листопада);
  9. Міжнародна наукова конференція “Актуальні проблеми наступності дошкільної і початкової освіти” (5-6 жовтня);
  10. Міжнародна науково-практична конференція “Роль і функції бібліотек ВНЗ у контексті модернізації освіти” (7-8 жовтня);
  11. Міжнародна наукова конференція “Література і глобалізм: проблема духовно-етичних та історико-функціональних факторів класики у світлі міжнаціональних взаємин” (14-15 жовтня);
  12. Міжнародна наукова інтернет-конференція “Корекційна освіта: історичний досвід та сучасні тенденції” (15-16 жовтня);
  13. Міжнародна наукова конференція “Географічні засади вирішення регіональних проблем” (18-19 листопада).


Студентські

  1. ІІІ Міжнародна студентська конференція “Археологічні дослідження в Україні: здобутки і перспективи” (16-17 вересня);
  2. VІІІ Міжнародна студентська конференція “Молодь і виклики ХХІ ст.” (26-27 червня).


Поповнення електронного ресурсу наукової бібліотеки

Завдяки налагодженому співробітництву електронний ресурс наукової бібліотеки поповнився на 487 тис видань, а книжковий – на 4 тисячі книг французькою та польською мовами, 155 Гб записів світової музики. У цьому контексті плідні міжнародні зв’язки вибудовує наукова бібліотека, зокрема з Російською національною бібліотекою в Санкт-Петербурзі та науково-технічною бібліотекою університету “Краківська політехніка”.
У відповідності з угодою, підписаною 2007 року, працівники відділу наукової бібліографії і краєзнавства Російської національної бібліотеки взяли участь у 2-х міжнародних конференціях, що проходили в нашому університеті 2008 і 2010 рр. У вересні цього року делегація університету – директор наукової бібліотеки В.С. Прокопчук, завідувач відділу наукової бібліографії Т.М. Опря та завідувач відділу комплектування і наукової обробки літератури Л.В. Литвиненко – взяли участь і виступили на Міжнародному бібліографічному конгресі, що проходив у Санкт-Петербурзі на базі Російської національної бібліотеки. Публікації у наукових збірниках сторін, підготовка спільних бібліографічних праць, допомога і підтримка нашим здобувачам – це те, що наповнює договір про співпрацю між двома книгозбірнями.

Одночасно, взяли участь у міжнародній конференції з бібліотекознавчих проблем, яка проходила у вересні 2010 р. в університеті колеги з Кракова – директор науково-технічної бібліотеки Краківської політехніки Марек Гурський і заступник директора Дорота Буздиган. У червні 2011 р. наша делегація візьме участь у конференції в Кракові, планується підписання договору про співпрацю.


Закордонні відрядження науково-педагогічних працівників та студентів

Такі контакти дозволили розширити географію міжнародних зв’язків, що позначилось на інтенсивності міжнародних відряджень. У 2010 році науково-педагогічними працівниками та студентами їх виконано 282 проти 188 у минулому році. З цього числа з метою наукової роботи та наукового стажування було 25 відряджень, 147 з метою участі у конференціях, з’їздах та ін., 76 студентів здійснювали частковий курс навчання або навчалися на мовних курсах. Вперше в 2010 році 2 студенти історичного факультету брали участь у роботі Міжнародної археологічної академії у м. Глогув, яку організували Інститут археології ПАН та місцеві владні структури. В роботі літніх шкіл в Жешівському університеті та Університеті Миколая Коперніка (Республіка Польща) четверо осіб. Декан факультету корекційної та спеціальної педагогіки та психології Співак В.І., декан факультету психології Михальський А. В., магістрантка факультету іноземної філології Судець Наталія та факультету психології Мальченко Тетяна здобули наукові стипендії ЮНЕСКО для праці на базі Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської у Варшаві.


Відвідування університету іноземцями

Про міжнародне визнання університету засвідчує те, що університет відвідало 319 іноземців з 34 організацій, 14 країн світу. У 2010 році науково-педагогічними працівниками та студентами університету на різного роду міжнародних конкурсах виборено 16 дипломів, а на міжнародних спортивних змаганнях 21 медаль та встановлено 5 рекордів. З проблем, які необхідно вирішити вважаємо наступні: університет ведучи міжнародну діяльність бере активну участь у виконанні програми «Зарубіжне українство». Щорічно в університеті проходить мовне стажування від 30 до 50 осіб українського походження з-за кордону. Ця діяльність стримується тим, що на фінансування цього напряму в університеті кошти відсутні. У цьому необхідна підтримка у вигляді державного фінансування.